Holep Ameliyatı , Prostat Tedavisi , Prostat Ameliyatı

admin avatarı

Holep Ameliyatı Nedir?

Holep ameliyatında hastanın idrar kanalından giriş yaparak Holmium lazer aracılığı ile büyüyen prostatik adenom prostat dokusu ayrılarak çıkarılır.

Günümüzde her erkeğin başına gelebilecek prostat rahatsızlığında Holep ameliyat yöntemi tercih edilmektedir. Hastanın idrar kanalından giriş yaparak prostatın lazer ile parçalanarak çıkarılması sağlanmaktadır.  Holep ameliyat özellikle Amerika ve Avrupa da son yıllarda sıkça kullanılmaktadır. Lazer ile yapılan işlemlerde hasta daha az kan kaybı yaşadığı için güvenilir bir yöntem olduğu söylenebilir.

Prostat Tedavisi

Prostat tedavisinde bazı ilaçlar kullanılmalıdır. Bu ilaçlar arasında ağrı kesici, prostat ve mesane boynunu gevşeten alfa bloker ve gerek görüldüğünde antibiyotik kullanımı gerekmektedir. Prostatın oluşum nedeni çoğunlukla belli olmaz. Fakat erkeklerde yaş ilerledikçe prostat kanseri riski de artış göstermektedir. Genellikle 50-65 arası kişilerde görülme oranı oldukça fazladır. Erken dönemde fark edilen prostat hastalığında tedavi ile sonuç almak mümkündür. Tedavi sürecinde hastanın durumuna göre değişkenlik göstermektedir. Aşağıda tedavi yöntemleri hakkında gerekli bilgiye ulaşabilirsiniz.

  • Cerrahi tedavi, (açık radikal prostatektomi ve da Vinci robotik radikal prostatektomi)
  • İlaç tedavisi, (Kemoterapi, hormon tedavisi)
  • Fokal tedavi (Kryoterapiv HIFU)
  • Işın tedavisi (Brakiterapi ve radyoterapi)

Bazı hastaların prostat ameliyatı olması kaçınılamaz bir durum olmaktadır. Prostat büyümesi (BHP) ilaç tedavisine yanıt vermeyen ya da ilacın yetersiz olduğu durumlarda kişinin prostat ameliyatı olması gerekmektedir. Ancak bu ameliyat da hastanın yaşı, ek hastalıkları, kullandığı ilaçlar ve prostat büyüklüğü göz önüne alınarak ameliyat yöntemi belirlenir.

www.remzisaglam.com.tr

Tagged in :

admin avatarı