güneşin zararlı ışınlarına karşı koruyucu , cilt lekeleri , kolajen üretimi

admin avatarı

Uzmanlar Doğal Arı Ürünlerinin Cilt Sağlığındaki Önemi ve Zararlı Güneş Işınlarına Karşı Koruyucu Özelliğinden Bahsetti.

 

Yaz mevsimi geldi, güneşe çıkarken cildimizde oluşabilecek lekelenmeler ve cilt yaşlanmasıyla ilgili endişelerimizin olması çok doğal. Uzmanlar arı ürünlerinin hem faydalı bir gıda desteği tercihi hem de cilt sağlığı için etkili doğal kaynaklar olduğunu belirtiyor.

 

Doç. Dr. Engin Celep, yazın güneşin zararlı ışınlarından korunurken doğal arı ürünlerinden faydalanabileceğimizi belirtiyor.

Celep, arı sütünün güneşin zararlı ışınlarına karşı koruyucu etkisi ile ilgili yapılan bilimsel çalışmaları anlatıyor; “2019 yılında Urmia Üniversitesi’nde yapılan bilimsel çalışmada, arı sütüne özgü bir bileşen olan 10-HDA’nın ultraviyole ışınların hasarına uğramış insan cilt hücreleri üzerine etkisi incelenmiştir. Çalışma sonucunda, 10-HDA desteğinin cildi ultraviyole ışınlara bağlı yaşlanmadan ve hasardan koruduğu sonucuna varılabileceğini bildirmiştir. Bilimsel çalışmalarda da görüyoruz ki, güneş koruyucu doğal formüllerin içeriğinde arı ürünlerinin kullanımı faydalı olacaktır.” Çevresel etmenlerden zarar gören cilt bariyerimizi doğal kaynaklarla beslememizi öneren Doç. Dr. Engin Celep; “Doğal bitkisel yağlar, çinko ve arı ürünlerinin cilt faydaları oldukça yüksek. Bu bileşenler cilt bariyerine koruyucu bir filtre oluştururken besleyici özellik de taşıyor. Güneşten korunurken mutlaka bu bileşenlere sahip doğal formüllerden yararlanmanızı öneririm.”


BEE’O Propolis’in Kurucusu ve Gıda Yüksek Mühendisi Aslı Elif Tanuğur Samancı propolisin beslenmedeki öneminin yanı sıra cilt üzerinde de faydalı etkileri olduğunun altını çizdi.

Tanuğur; “Propolis, düzenli kullanımında zengin içeriği ile olumlu sağlık etkilerini gördüğümüz değerli bir arı ürünü ve gıda desteğidir. Doğru özütlenmiş iyi kalitede Anadolu propolisinin içeriğinde en az 15 farklı polifenol bileşen bulunur. Bu bileşenler antioksidan, antienflamatuvar, antiviral ve antibakteriyel etki göstererek sağlığımızı destekler. Son dönemde yapılan bilimsel çalışmalar, propolis ve diğer doğal arı ürünlerinin cilt lekeleri, kırışıklık ve yaralar üzerinde olumlu etkilerine işaret etmektedir.” diyor. Propolisin cilt etkileri üzerine yürütülen bilimsel çalışmaları anlatan Gıda Yüksek Mühendisi; “2016 yılında Kyonggi Üniversitesi’nde yapılan in vitro koşullardaki bilimsel çalışmada, propolisin ciltteki keratin üreten hücreler üzerine etkisi incelenmiştir. Çalışmada keratin üreten hücrelere laboratuvar koşullarında propolis verilmiştir. Sonuçlar incelendiğinde, hücrelerde hasara sebep olan ultraviyole ışınları kaynaklı serbest radikal üretiminin azaldığı görülmüştür. Çalışma sonucunda propolisin, serbest radikal üretimini azaltarak ultraviyole ışın kaynaklı hücre ölümüme karşı koruyucu etki gösterebileceği bildirilmiştir. Bu noktada propolisin beslenme kadar vücudumuzun bariyeri olan cildimiz için de önemli olduğunu görüyoruz.” dedi.


Beslenme ve Diyet Uzmanı Dilara Koçak propolisin cilt sağlığındaki rolünü anlattı.

Koçak; “Doğal arı ürünlerinden olan propolisin sağlık faydaları saymakla bitmiyor. Yapılan bilimsel çalışmalar, propolisin cilt sağlığında da etkileri olduğunu gösteriyor. Propolisin vücudumuzda keratin üretimine kadar olan etkileri inanılmaz. Keratin sağlıklı cilt, tırnak ve saç yapısı için önemli bir proteindir. Yumurta, brokoli, soğan, sarımsak, havuç, mercimek gibi besinler vücutta keratin üretimini sağlarken dışardan keratin desteği de gerekebilmektedir. Keratin cilt hücrelerine dayanıklılık sağlayan bir protein olduğu için varlığı ve hasar almaması elzemdir. 2016 yılında Kyonggi Üniversitesi’nde yapılan in vitro koşullardaki bilimsel çalışmada, propolisin ciltteki keratin üreten hücreler üzerine etkisi incelenmiştir. Çalışmada keratin üreten hücrelere laboratuvar koşullarında propolis verilmiştir. Sonuçlar incelendiğinde, hücrelerde hasara sebep olan ultraviyole ışınları kaynaklı serbest radikal üretiminin azaldığı görülmüştür. Çalışma sonucunda propolisin, serbest radikal üretimini azaltarak ultraviyole ışın kaynaklı hücre ölümüme karşı koruyucu etki gösterebileceği bildirilmiştir. Beslenmemizin destekçisi propolis, cildimizde de antioksidan etki göstererek zararlı bileşenleri uzaklaştırıyor.” dedi.


İç Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Osman Müftüoğlu bağışıklık sistemi (otoimmün) hastalıkları ve cilt hastalıklarında arı zehri tedavisinin faydalarından bahsetti.

Prof. Dr. Osman Müftüoğlu arı zehrinin cilt bariyerinin sağlıklı fonksiyonu için destekleyici özellik gösterdiğini belirtiyor. Müftüoğlu, cilt kırışıklıklarında arı zehri tedavisi üzerine yürütülen bilimsel çalışmayı şöyle anlatıyor; “2015 yılında Kyung Hee Üniversitesi Biyoteknoloji Merkezi’nde yürütülen bilimsel çalışmada, arı zehrinin zararlı güneş ışınlarına bağlı cilt yaşlanması ve doğal yaşlanma sürecine bağlı olarak görülen yüz kırışıklıkları üzerine etkisi incelenmiştir. Çalışmaya katılan 30-49 yaş aralığındaki 22 kadının 10’unda hafif şiddette; 12’sinde ise orta şiddette cilt hasarı mevcuttur. Katılımcılar 12 hafta boyunca günde 2 kez olmak üzere arı zehri yüz serumu kullanmışlardır. Çalışma sonuçları, arı zehri serum tedavisinin kırışıklık alanını, sayısını ve ortalama kırışıklık derinliğini azaltarak klinik olarak yüz kırışıklıklarını iyileştirdiğini göstermektedir. Araştırmacılar, arı zehrinin cilt bakımı ürünlerinde kırışıklık karşıtı ajan olarak kullanımının güvenli ve etkili olabileceğini bildirmişlerdir.” Prof. Dr. Osman Müftüoğlu, sözlerini bitirirken arı zehrinin kolajen üretimini destekleyerek cilt kırışıklıklarına karşı etki gösterdiğini ve doğal ürünlerin içeriğinde faydalanılabileceğini belirtti.

Tagged in :

admin avatarı

More Articles & Posts